Pielęgnacja


Yorkshire terier jest uroczym rozrabiaką, wiernym i kochającym towarzyszem, ujmującym swą elegancją i szykiem nasze serca i umysły, lecz wymagającym odpowiedniej profesjonalnej pielęgnacji.
Wszelkie błędy pielęgnacyjne, niedbałość, niefachowość w znaczny sposób wpłyną na wygląd, kondycję i stan okrywy włosowej naszego yoreczka. Nieumiejętna pielęgnacja sprawi, że zamiast pięknej szaty pomimo wysiłków, uzyskamy wytłuszczonego pieska z sierścią pozlepianą, słabo rosnącą, twardą w dotyku, którego skóra nie oddycha i w efekcie stanie się podatna na infekcje i stany zapalne. Z kolei pielęgnacja środkami marnej jakości wysuszy sierść, doprowadzi do stanu, gdzie włos będzie suchy, łamliwy, rozpierzony, fruwający. W efekcie włos taki nie rośnie, a szata wygląda koszmarnie ubogo.
Spotykam się z ogromną liczbą pytań Jak często kąpać psa?Okazuje się, że wielu weterynarzy twierdzi, że psa kąpiemy co 2-3 miesięcy. Otóż, wyjaśniając wątpliwość zainteresowanych osób powiem, że stosując środki pielęgnacyjne z reguły dostępne w bardzo niskich cenach, należałoby kąpać pieska rzeczywiście rzadko, gdyż częsta kąpiel uczyni więcej złego sierści naszemu pupilowi, niż dobrego. Posiadają one niedostosowane ph dla sierści psa, a substancje myjące, pieniące w nich zawarte są zbyt agresywnie działające na włos powodując jego wysuszenie i niszczenie. Posiadając Yorkshire Terriera (chcąc mieć oczywiście pięknego yorka) musimy zdecydować się bezwzględnie na kosmetyki renomowanych firm zachodnich, produkujących całe linie pielęgnacyjne dla psów, które nie tylko pielęgnują ale również odżywiają włos. Stosując tego typu kosmetyki możemy kąpać psa tak często jak tylko uważamy to za konieczne, a umiejętne ich stosowanie pomoże nam uzyskać zaskakujące efekty. Bardzo ważne jest, aby stosować całą linię kosmetyków jednej firmy, wówczas preparaty uzupełniają potrzeby włosa, dając widoczne efekty.

Kąpiel

Podstawą pielęgnacji yorka jest kąpiel. Bardzo istotna jest pierwsza kąpiel w życiu maleńkiego yorka. Kąpiele rozpoczynamy od 10 tygodnia życia szczenięcia. Dno wanny, miski, czy też umywalki należy wyłożyć kawałkiem gąbki, gumowej kratki, czy też ostatecznie ręcznikiem. Ma to na celu zapobiec ślizganiu się psa i stresowaniu się zwierzęcia. Kąpiemy w ciepłej wodzie (gorąca niszczy włos) polewając psa delikatnie. Nanosimy szampon na włos dwu-krotnie. Pierwsze mycie usuwa zanieczyszczenia, brud, tłuszcz, kosmetyki stosowane między kąpielami. Drugie mycie jest rozkoszą dla włosa, nadaje mu np: połysk, delikatność, jedwabistość. Ważne jest, aby włos yorka nie targać podczas mycia, myjemy przesuwając dłońmi z góry do dołu po całej długości włosa. Przy spłukiwaniu jedną dłoń podkładamy pod mostek pieska między przednimi łapkami i unosimy go lekko do góry. Drugą ręką kierujemy strumień wody na pieska i spłukujemy dokładnie, lecz zwracamy uwagę, aby nie zalać wodą pyszczka i uszu. Zadbajmy o to, aby nie zapamiętał kąpieli jako mokrej nieprzyjemności, gdyż częstotliwość kolejnych kąpieli to 7-10 dni. Następnie ręcznikiem odsączamy mokrego yorka, nie wycieramy go energicznie i nie trzemy ręcznikiem. Doprowadziłoby to do zmechacenia, splątania włosa i w efekcie sami przysporzymy sobie problemów z rozczesaniem włosa. Na obeschniętego pieska nakładamy balsam, zawijamy w ręcznik, suszarką podgrzewamy ręcznik i po 3-4 minutach spłukujemy pieska. Stawiamy sobie pieska na stole i rozczesujemy włos bardzo delikatnie jednocześnie podsuszając go ciepłym, ale niegorącym powietrzem z suszarki. Powiew powietrza kierujemy z góry. Rozczesujemy włos począwszy od końca łap, zmierzając ku grzbietowi. Na grzbiecie rozkładamy włos na obie strony po idealnie wyrysowanym przedziałku. Po dokładnym rozczesaniu i wysuszeniu pieska należy zastosować lekko natłuszczający preparat, który również ma odżywić włos. Kąpiel nie kończy pielęgnacji yorka, jest natomiast okazją, aby zainteresować się uszami, oczami, zębami, pazurkami, oraz narządami płciowymi jak i okolicą odbytu naszego pupila.
- Pielęgnacja uszu - polega na czyszczeniu ucha z nadmiaru woskowiny oraz na odpowiednim przystrzyżeniu uszek. Do czyszczenia uszu służą gotowe preparaty dostępne u lekarzy weterynarii, które zakroplone do ucha w ilości 3-4 kropli rozpuszczają woskowinę, działają łagodząco na wszelkie podrażnienia skóry przewodu słuchowego, nawilżają, uelastyczniają i regenerują naskórek. Strzyżenie uszu polega na wycięciu włosa na końcach uszka na około 1/3 ich wysokości. Uszy powinny być bardzo krótko i dokładnie wystrzyżone w szpic, wizualnie wyglądają one jako małe trójkąciki. Pamiętać również należy o usuwaniu włosa z wnętrza małżowiny usznej. Włos wyrastający z kanału słuchowego stanowi potencjalne zagrożenie infekcjom, ze względu na zbierający się w nim kurz i brud. Usunięte włosy poprawią wentylacje kanału słuchowego i zmniejszą ryzyko infekcji.
- Pielęgnacja oczu - praktycznie powinna być prowadzona codziennie. Oczy przemywamy z reguły wodą przegotowaną, 1-2% roztworem kwasu bornego. Można również to czynić gotowymi preparatami oferowanymi nam przez renomowane firmy kosmetyczne. Ważne jest, aby obserwować jakość wypływu z worka spojówkowego. Jeżeli wypływ jest biały lub żółty, świadczy to o zapaleniu bakteryjnym, konieczna będzie wizyta u weterynarza.
- Pielęgnacja zębów - to również codzienne zabiegi. U Yorkshire Terrierów kamień nazębny jest można powiedzieć natychmiastowy i to już w bardzo młodym wieku. Tak, więc pielęgnacje zębów należy rozpocząć już od momentu zmiany uzębienia z mlecznego na stałe. Zęby czyścimy wilgotną gazą lub watą nasyconą sodą oczyszczoną, lub pastą do zębów dla psów (nie wolno używać pasty z fluorem), za pomocą specjalnej szczoteczki dla psów.
- Pazurki - podcinamy w razie konieczności specjalnymi nożyczkami-gilotynką. Należy uważać, aby nie skaleczyć rdzenia. Sierść wokół palców skracamy nożyczkami, formując w zgrabną łapkę. Włosy rosnące między palcami, zwłaszcza zimą wycinamy.
- Pielęgnacja narządów płciowych - polega na przemywaniu roztworem dezynfekcyjnym np: słabym roztworem nadmanganianu potasu
- Pielęgnacja okolic odbytu - polega na podstrzyżeniu włosa wokół otworu odbytniczego, ułatwi to oddawanie stolca naszemu pieskowi i ewentualnemu przyklejaniu się kału do włosa.


Szczotkowanie

Między kąpielami należy codziennie szczotkować włos, lecz nigdy nie czynimy tego na sucho. Szczotkowanie umożliwia wietrzenie skóry i sierści, pobudza krążenie, usuwa martwy włos i stymuluje wzrost nowego owłosienia. Do szczotkowania przyzwyczajamy psa już od szczenięcia. Początkowo jest to forma zabawy, przyzwyczajania psa do długich jakby nie było czynności oraz nawiązania wzajemnej więzi. Szczotkować należy bardzo delikatnie, aby nie zrazić zwierzęcia, gdyż odzyskanie zaufania i cierpliwości naszego pupila będzie bardzo trudne.

Istnieją trzy podstawowe zasady prawidłowego szczotkowania.

# szczotka musi być dostosowana do struktury włosa, która będzie rozczesywać włos dogłębnie i nie wyrywać zdrowej sierści. Powinna być dobrej jakości, profesjonalna z przeznaczeniem dla psiej sierści (a takie są bardzo drogie), antystatyczna. Doskonałe są szczotki z sierści dzika z plastykowymi igłami, druciane z kulkami na końcach.
# NIE SZCZOTKOWAĆ NA SUCHO !!! zawsze należy używać preparatów ułatwiających szczotkowanie, zapobiegnie elektryzowaniu się włosa, odżywi go, natłuści, nabłyszczy i zapobiegnie tworzeniu się słupów.
# piesek przed szczotkowaniem powinien być po spacerze, wybiegany, wówczas będzie stać spokojnie i cierpliwie znosić wszelkie zabiegi. Szczotkujmy psiaka spokojnie bez pośpiechu z uśmiechem. Pamiętajmy, że dobre słowo i przygotowane łakocie zapobiegną wielu problemom.


Papiloty

Yorkshire Terier, który chce zrobić karierę psa wystawowego niezbędne będą od pewnego okresu życia papiloty na sierści. Papiloty można wiązać już od 6-tego miesiąca życia, a zależne jest to od długości posiadanego przez niego włosa. Czynność zakładania papilotów wykonuje się codziennie lub, co dwa dni. Do wykonania papilotów niezbędne nam będą paski specjalnej bibułki lub jedwabiu, odpowiedniej wielkości gumki, oraz preparat natłuszczający. Wykonanie papilotów nie jest czynnością trudną, lecz wymagającą pewnej wprawy manualnej. Należy wykonać je tak, aby nie przeszkadzały psu w chodzeniu jak i nie naciągały skóry.

Schemat prawidłowo złożonego papilota Schemat prawidłowo zapapilotowanego psa

Opracowała: Edyta Kielar-Lewandowska

Wszystkim życzę sukcesów w pielęgnacji swoich pupili.

© 2003-2008 Edyta Kielar-Lewandowska